Kakava
Nesrin KARACABEY, Projeler

Kakava

Kakava, Hızır ve İlyas peygamberlerin bir gül ağacının dibinde buluştukları günü temsilen, Türk dünyasının önemli günlerinden biri olarak kutlanmaktadır. Hıdırellez’in, Romanlardaki yansıması Kakava, Romanlar için bir yıl boyunca sabırsızlıkla beklenen ve büyük hazırlıklar yapılarak kutlanan en önemli günlerinden biri olarak kabul edilir.
Bu etkinlikler genellikle Romanların yaşadığı kentlerde, folklorik değerlere bağlı kalarak, her yıl düzenlenir. Ateşten atlayanlar, oynayanlar, kentin büründüğü renkli atmosfer, burada bulunan insanların unutamayacağı güzel anılar ve belleklerine işlenen güzel görüntülerle tamamlanır. Yaşadıkları kentlere bağlılıklarını ve kültürel değerlerini, bu etkinliklerle pekiştirmiş olurlar. Yapılan etkinlikler , kentin tanıtımı açısından da önemlin bir katkı sağlamaktadır.
Şenlikler, iki gün boyunca özel ritüellerle devam eder. Bereketin artması, güzelliklerin paylaşılması arzusunu simgeleyen Kakava , Edirne’de Sarayiçi’nde büyük bir ateşin yakılmasıyla başlar. Ateş gece boyu Roman mahallesinde her evin önünde yanar ve eğlence sabaha kadar devam eder.
Arınma ve doğanın uyanışı selamlama amaçlı “Bahara Giriş” ritüeli, sabah 6:00 da Tunca nehri kıyısında yapılır. Suyla arınan Romanlar ağaçlardan aldıkları dalları, bereketi artırsın diye evlerine taşırlar. Evlerin önüne asarlar. Su ve ateş, Kakava Şenlikleri’nin en önemli simgesidir.
Kakava, 2010 yılında UNESCO’nun somut olmayan kültür değerleri kapsamına alınmıştır.
Bu çalışmalar, her yıl 5-6 Mayıs’ta Edirne’de gerçekleştirilen Kakava Şenliklerini konu almaktadır.

 

3 thoughts on “Kakava

    1. Attivissimo:In fin dei conti, è come se qualcuno si introducesse in casa nostra forzando la porta, rubasse un nostro coltello e lo usasse per un delitto, e poi condannassero noi come corresponsabili per aver fornito il co.dtllolSeconeo me no, è come se qualcuno si introducesse in casa nostra perché non abbiamo chiuso la porta a chiave.Forzare la porta è già un atto distruttivo come bucare il WEP.Il fatto è che gli utenti su Internet, come tu stesso hai detto in altre occasioni, non sentono il bisogno di chiudere la porta a chiave come nella vita reale.

  1. about blogger sutinbtimg sitemaps – does that mean that when my Webmaster Tools Panel says that I have not yet submitted a sitemap for my Blogger blog, I can ignore it because Blogger has already done so?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir