Sushavan Nandy – İnanca Yolculuk / The journey of belief
Duvar

Sushavan Nandy – İnanca Yolculuk / The journey of belief

sushavan_nandy

Sushavan Nandy
Email    Facebook    Instagram

Biyografi,

Hindistan’da Kalkuta’da serbest fotoğrafçı ve animatör olarak işe başladı. Başlangıçta onun için hobi olan fotoğrafçılık sessizce bir tutku halini aldı. Animatörlük işinden istifa ederek Kalkuta merkezde, profesyonel bir ajansta çalışmaya başladı. Burada birbuçuk yıl çalıştıktan sonra, hayatına serbest fotoğrafçı olarak devam etmeye karar verdi. Son iki yıl içerisinde Nepal depremi ve Maharastra kuraklığı olmak üzere iki  belgesel hazırladı.
En iyi belgeseli ise henüz yapılmamış olanı.
————-

My Bio,

I am Sushavan Nandy, a freelance photographer from Kolkata, India, started my career as a project manager of an animation organization. Initially photography was just a hobby but day by day hobby silently turned into my passion. I resigned my animation job to get into photography professionally and I joined a photo agency based on Kolkata. I served my photo agency for one and half years but I pondered myself and have decided to be an independent photographer. I have completed few documentaries in last two years including Nepal earthquake of 2015 and drought of western Maharashtra.
My best documentary is yet to be shot.


İnanca Yolculuk

Hindu Hacıları, Hindistan’daki en büyük cemaatlerden birisidir.Her yıl Batı Bengal’de yer alan  Gangasagar Mela, Kutsal Makar Sankranti gününde  Güney Bengal’den Bengal Körfezine  bağlanan Ganj  Nehri’ne  büyük halk toplulukları olarak akın ederler. 

Sadece eyaletlerden değil eyalet dışından, komşu devletlerden, çok uzaklardan insanlar  arınacaklarına inandıkları bir yolculuk yaparlar.
Bu yolculuğu tamamlayabilmek için göze aldıkları sorunlar, yüzlerine yansıyan  huzur ve güven ile kontrast oluştururlar.

Bu fotoğraf serisi onların deneyimlerini belgelemektedir.

————-

The journey of belief

story description 

The Gangasagar Mela that takes place in West Bengal, every year on the auspicious day of makar Sankranti, is one of the largest congregations of Hindu Pilgrims in India. Commoners, huge in number, flock to the southern part of Bengal where the holy river Ganges joins the Bay of Bengal.

People from not only all over the state and the adjacent states but far and beyond, travel all the way to take a holy dip here which, they consider, can get them rid of all their sins. The trouble they take to complete this journey is a vivid contrast of the trust and peace of mind that reflect on their faces. This series of photographs is a documentation of their experience.
 

2 thoughts on “Sushavan Nandy – İnanca Yolculuk / The journey of belief

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir