Soner Yaman – Batak
Duvar

Soner Yaman – Batak

Soner Yaman

Soner Yaman
Email    Facebook    Instagram

 

Biyografi,

Uzun yıllardır ,yaşamakta olduğu Konya’nın gündelik yaşamını  ve İnsanı’nı fotoğraflarla belgelemeye çalışan Soner Yaman,1978 Yılında Kocaeli’de doğmuştur.Fotoğrafla ciddi anlamda  1998  yılında ilgilenmeye başlamış ve  edindiği analog makinelerle Siyah-Beyaz negatif ve renkli diapozitif filmler kullanarak ,bulunduğu çevreyi  “belgeleme” gayreti içine girmiştir.

1999 yılında, Konya’ya yerleşmiştir.2004 yılında Selçuk Üniversitesi,Arkeoloji bölümünden mezun olmuştur.2005 Yılında,baskılarını kendi karanlıkodasında hazırladığı 30 adet siyah-beyaz fotoğraftan oluşan ve “SAKLI KARELER” ismin verdiği ,ilk kişisel fotoğraf  sergisini Konya’da açmıştır.

2000-2005 yılları arasında Konya fotoğraf Amatörleri Derneği (KONFAD) üyeliği yapmış.2006 senesindenden bu yana aralarında  Birol Üzmez,Tülün Üzmez,Tolga Taçmahal in de bulunduğu “Simurgphotos” isimli Belgesel fotoğraf oluşumunun içinde yeralmaktadır.

Fotoğrafları Üniversitelerde , fotoğraf günlerinde ve fotoğraf  derneklerinde  “sunum” olarak fotoğrafseverle buluşmuştur.

Simugphotos üyesi olarak fotoğraf çalışmalarını serbest fotoğrafçı ve fotoğraf eğitmeni olarak sürdürmektedir.

.

 

 


Batak

O gün diğer günlerden farklıydı..Bir işçi çalıştığı döküm fabrikasına giderken yanında bir deste iskambil  kağıdı götürmüştü.Öğle paydosu olduğunda yemekten hemen sonra fabrikanın bir köşesine çekildiller  ve eski  bir tahta parçası üzerinde iskambil  oynamaya başladılar.. Kendilerine ayrılan serbest zaman diliminin bitmesine 45 dakika vardı ve sonrasında kendilerini bekleyen ağır çalışma koşullarında çalışmaya devam edeceklerdi.

Fabrika sahibi durumdan haberdar olmuştu ancak işyerinde iskambil  oynanmasına ,”Günde 14 saat çalışan işçilerinin ,daha önceki öğle paydoslarında  oynadıkları futbol yüzünden yorgun düşmelerini ve sakatlanmalarını;bu durumun da iş performansının kaybına yol açtığını düşündüğünden” razı olmuştu.

Oyun sadece bilenleri  değil bilmeyenleri de kendisine çekmişti.4 kişinin oynadığı oyun diğer işçilerin de merak konusu olmuştu.

Günler günleri  kovaladı ve her öğle paydosunda  gerçekleştirdikleri  bir alışkanlık halini aldı.Kolasına veya Poğaçasına oynadıkları  bu oyunda  işçiler,bu oyun anını  kendi siyah-beyaz hayatlarında bir “renk” olarak görmeye başladılar…

Çetele defterlerleri tutuluyor her sayfasını işaretlerle dolduracak şekilde oynuyorlardı.Ellerindeki  isler iskambil  kağıtlarına ve deftere geçiyordu.

İkibin sekiz yılı içinde Konya Dökümcüler Sanayi Sitesinde çalıştığım bu fotoğraf çalışmasından bu yana belki de halen çalıştıkları fabrikanın bir köşesinde oyunlarıını  oynamaya devam ediyorlardır…

“Batak” ismini,oynadıkları batak oyunundan alır.2008 Yılında  “HSBC  Görmek Dokunmaktır “ isimli fotoğraf yarışmasında 430 fotoğraf  projesi (portfolyo) ,toplamda  5000 e yakın fotoğraf arasından birinci seçilmiş.Juri üyesi Ara Güler tarafından ,Genel yönetmenliğini yaptığı  İZ DERGİSİ’nin 18.sayısında yayınlanmıştır.Ara Güler beğenisini ve fotoğrafların yayınlanma aşamasını “FOTO MUHABİRİ   ARA GÜLER” İsimli kitabında şu şekilde anlatmaktadır.

“Bir resimler geldi..işçi resimleri Korkunç güzellerdi ya,sonra dereceye girdi .Hemen İZ’ e kullanalım dedim üç-dört tanesini…”

————-

.

 

 

 

 

One thought on “Soner Yaman – Batak

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir