Zied Ben Romdhane  – Ay’ın Çocukları / Children of the Moon
Duvar

Zied Ben Romdhane – Ay’ın Çocukları / Children of the Moon

zied-ben-romdhane

Zied Ben Romdhane
Email    Facebook    Instagram

Biyografi,

1981 yılında Tunus'ta doğdu.  Tunus İşletme Yüksek Enstitüsü'nde yüksek lisans yapmış olmasına rağmen fotoğrafa olan aşkı nedeniyle profesyonel bir fotoğrafçı olmak için 2008 yılında iş dünyasından ayrıldı.

2007 yılında Tunus'ta Printemps des Arts sanat fuarında birincilik ödülü kazandı.  Birçok karma sergiye ve fotoğraf atölyelerine katıldı. Aynı zamanda Irada, Tunus Devrimi ve Degage gibi kitaplara katkıda bulundu.

-------------

My Bio,

Born in Tunisia in 1981, Zied ben Romdhane received his master’s degree from The Higher Institute of Business in Tunis.

However, he subsequently fell in love with photography, decided that it was his true calling, and left the world of business to become a professional photographer in 2008.

He has participated in several group exhibitions, conducted photography workshops, and won the first prize at the Printemps des Arts art fair in Tunis in 2007.

He has also contributed to books, including Irada, Tunisian Revolution, and Dégage.


Ay’ın Çocukları

Xeroderma Pigmentosum/XP deri hücrelerinde UV ışınları sebebiyle oluşan DNA hasarlarının onarım kabiliyetini etkileyen genetik bir hastalıktır. UV ışığı kolayca yanık, kanser ve diğer deri tümörlerine neden olur. Uç örneklerde ise örneğin XP durumunda, en küçük miktarda bile güneş ışığına maruziyeti önlemek, hatta neon tüpler ve enerji tasarruflu floresan lambaları gibi UV ışığı salan yapay kaynaklara karşı dikkatli olmak gerekir.

Güneş ışınlarından tamamen kaçınma gereksinimi bireylerde Fransızca Les Enfants de la Lune Fransız (Ay Çocukları) adı verilen hastalığın oluşumuna neden olmaktadır.

XP kaynaklı kanserler genellikle iki ve on yaş arasında gelişir. Güneşten koruma olmadan, hastanın diğer çocuklara kıyasla cilt kanserine yakalanma oranı 4.000 kat daha fazladır ve koruma olmadığında yaşam süreleri 20 yıldan azdır. Bu durum çekinik bir genden kaynaklanmaktadır. Genin her iki ebeveynde de bulunması ile çocuklarında bu hastalığın ortaya çıkma olasılığı % 25’dir.

XP hastalığına sahip bebek dünyaya gelme sıklığı tüm dünyada 300.000’de bir iken, bu oran  Tunus'ta 10.000'de bir, aynı bölgedeki diğer ülkelerde ise 100’ de birdir.  Bazı bölgelerde geleneksel olan akraba evliliklerinin bu durumun sebeplerinden biri olabileceği düşünülmektedir. Kamu bilincinin eksikliği de hastalığa katkıda bulunan faktörlerden biridir.

---

Children of the Moon

Xeroderma Pigmentosum, or XP, is a genetic disorder that affects the ability of skin cells to repair the damage done by ultraviolet (UV) light. This means that UV light can easily cause burns, cancers, and other skin malignancies. In extreme cases, those suffering from XP have to avoid exposure to even the smallest amount of sunlight, and even be wary of artificial sources of UV light— such as neon tubes and some energy-saving fluorescent lamps.

The necessity of complete avoidance of sunlight has led to individuals with the disease being given the nickname in French of Les Enfants de la Lune (Children of the Moon).

Cancers caused by XP usually develop between the ages of two and ten. Without protection from the sun, a patient is 4,000 times more likely to develop skin cancer than other children. Life expectancy of those who live without protection is less than 20 years.

The condition is caused by a recessive gene, which means that both parents must have the gene for XP to manifest itself in their children. A couple giving birth to one baby with XP has a 25 percent chance of having another child with the disease.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir